Mfg Part Number
RF462A
Argos Technologies RF462A Upright Freezer Rack for 2" Cryoboxes, Holds 24 Boxes, Stainless Steel, 4 x 6 (1 Rack)
Quick Overview
• Rack Type : Upright Freezer Rack
• Rack Material : Stainless Steel
• Labware Fit : 2" Cryoboxes
• Rack Capacity : Holds 24 Boxes
• Rack Dimensions : 21 5/8 x 12 5/8 x 5 1/2 in
$194.59
Order will ship within 1-3 business days
- This Upright Freezer Rack from Argos are for standard 2 inch cardboard, plastic, or metal boxes.
- These racks are constructed out of corrosion resistant stainless steel.
- An upright freezer drawer rack is designed for a standard or upright freezer. The easy open and close rack drawers allow your cryogenic samples to be retrieve much more easily and each drawer features an notch that prevents sliding of cryoboxes when the drawers are opened and closed.
- The dimensions of this rack are 21 5/8 x 12 5/8 x 5 1/2 in.
- This freezer rack holds 24 2" Cryoboxes and is sold individually.
| Brand | Cole-Parmer |
|---|---|
| UNSPSC | 41103005 |
| Rack Type | Upright Freezer Rack |
| Labware Fit | 2" Cryoboxes |
| Rack Capacity | 24 |
| Minimum Temperature | -80°C |
| Material | Stainless Steel |
| Rack Layout | 4 x 6 |
| Rack Dimensions | 21 5/8 x 12 5/8 x 5 1/2 in |