Mfg Part Number
3810001
3810001, IKA Digital Magnetic Hotplate Stirrer, 310°C, 50 - 1500rpm, RCT Basic, Round Aluminum Magnetic Hot Plate Stirrer, Hot Top Indicator, Discontinued
Quick Overview
Max Temperature: 310 °C
Max Volume: 20 L
Overall Dimensions:160 x 85 x 270 mm
$965.74
Order will ship within 1-3 business days
IKA 3810001 RTC basic hotplate stirrer is popular item due to the strong motor for a higher range of speeds and additional temperature control mode for faster heating of medium. The integrated temperature control allows exact tempertaure and speed settingvia digital display.
High level of safety thanks to the improved heat control technology which includes a safety temperature limit setting, safety magnetic stirrer with heating, and adjustable safety cicuit of healthing plate temperature 50-360 C.
This hotplate stirrer features a Aluminum plate and can stir volumes up to 20 L.
It has plate dimensions of 135 mm and speed range of 0 - 1500 RPM.
| Brand | IKA |
|---|---|
| UNSPSC | 41102423 |
| Type of Hotplate | Hotplate Stirrers |
| Plate Material | Aluminum |
| Certification | IP 42 |
| Plate Dimensions | 135 mm |
| Control Type | Analog |
| Stirrer Volume | 20 L |
| Power | 115V |
| Unit Dimensions | 160 x 85 x 270 mm |