Mfg Part Number
RM132SA
Argos Technologies Mini Spring Clip Rack for 2" Cryoboxes, Holds 13 Boxes, Stainless Steel (1 Rack)
Quick Overview
• Rack Type : Mini Spring Clip Rack
• Rack Material : Stainless Steel
• Labware Fit : 2" Cryoboxes
• Rack Capacity : Holds 13 Boxes
• Rack Dimensions : 28 9/16 x 3 3/8 x 3 1/4 in
$142.83
Order will ship within 1-3 business days
- This Mini Spring Clip Rack from Argos are for mini 2 inch cardboard, plastic, or metal boxes.
- These racks are constructed out of corrosion resistant stainless steel.
- Spring clips securely hold boxes in rack compartments without using locking rods and allow for easy removal of boxes
- The dimensions of this rack are 28 9/16 x 3 3/8 x 3 1/4 in.
- This freezer rack holds 13 2" Cryoboxes and is sold individually.
| Brand | Cole-Parmer |
|---|---|
| UNSPSC | 41103036 |
| Rack Type | Mini Spring Clip Rack |
| Labware Fit | 2" Cryoboxes |
| Rack Capacity | 13 |
| Minimum Temperature | -80°C |
| Material | Stainless Steel |
| Rack Dimensions | 28 9/16 x 3 3/8 x 3 1/4 in |