Mfg Part Number
RD462A
Argos Technologies Upright Freezer Drawer Rack for 2" Cryoboxes, Holds 24 Boxes, Stainless Steel, 4 x 6 (1 Rack)
Quick Overview
• Rack Type : Upright Freezer Drawer Rack
• Rack Material : Stainless Steel
• Labware Fit : 2" Cryoboxes
• Rack Capacity : Holds 24 Boxes
• Rack Dimensions : 22 x 12 5/8 x 5 1/2 in
$416.60
Order will ship within 1-3 business days
- This Upright Freezer Drawer Rack from Argos are for standard 2 inch cardboard, plastic, or metal boxes.
- These racks are constructed out of corrosion resistant stainless steel.
- The dimensions of this rack are 22 x 12 5/8 x 5 1/2 in.
- This freezer rack holds 24 2" Cryoboxes and is sold individually.
| Brand | Cole-Parmer |
|---|---|
| UNSPSC | 41103005 |
| Rack Type | Upright Freezer Drawer Rack |
| Labware Fit | 2" Cryoboxes |
| Rack Capacity | 24 |
| Minimum Temperature | -80°C |
| Material | Stainless Steel |
| Rack Layout | 4 x 6 |
| Rack Dimensions | 22 x 12 5/8 x 5 1/2 in |