Mfg Part Number
H4000-S
Benchmark Scientific H4000-S Magnetic Stirrer, 60 - 1500 RPM, Analog Control, 115V
Quick Overview
Magnetic Stirrer
Analog Control (Knob)
Speed: 200 to 1500 RPM
6.5 x 6.5" Platform
$297.24
Order will ship within 1-3 business days
This Benchmark magnetic stirrer features exceptionally durable, chemical resistant white ceramic work surface.
Their space-effecient design makes them ideal for sue on crowded benchtops and inside of bio-hoods.
Advanced microprocessor controls with convenient turn knobs allow quick, precise adjustments and maintenance of speed and temperature.
Safety indicator LED's on the front panel indicate when the heating and/or stirring functions have been activated.
| Brand | Benchmark Scientific |
|---|---|
| UNSPSC | 41103806 |
| Plate Dimensions | 7.5 x 7.5 " |
| Speed | 200 - 1500 RPM |
| Unit Dimensions | 8 x 9 x 4.5 " |
| Plate Material | Ceramic |
| Product Type | Magnetic Stirrer |
| Display | Analog |
| Analog or Digital | Analog |
| Voltage | 115V |