Mfg Part Number
RFE532A
Argos Technologies Upright Freezer Eco-Rack for 2" Cryoboxes, Holds 20 Boxes, Stainless Steel, 5 x 3 (1 Rack)
Quick Overview
• Rack Type : Upright Freezer Eco-Rack
• Rack Material : Stainless Steel
• Labware Fit : 2" Cryoboxes
• Rack Capacity : Holds 20 Boxes
• Rack Dimensions : 26 3/4 x 6 5/8 x 5 1/2 in
$174.89
Order will ship within 1-3 business days
- This Upright Freezer Eco-Rack from Argos are for standard 2 inch cardboard, plastic, or metal boxes.
- This freezer rack can accomodate standard 2" cardboard, plastic, or metal rack.
- An Upright Freezer eco-rack is designed for standard or upright freezers. Each rack has a notch to prevent the sliding of other boxes while retrieving sample boxes.
- This rack is constructed of corrosion resistant stainless steel.
- The dimensions of this rack are 26 3/4 x 6 5/8 x 5 1/2 in.
- This freezer rack holds 15 2" Cryoboxes and is sold individually.
| Brand | Cole-Parmer |
|---|---|
| UNSPSC | 41103005 |
| Rack Type | Upright Freezer Eco-Rack |
| Labware Fit | 2" Cryoboxes |
| Rack Capacity | 15 |
| Minimum Temperature | -80°C |
| Material | Stainless Steel |
| Rack Layout | 5 x 3 |
| Rack Dimensions | 26 3/4 x 6 5/8 x 5 1/2 in |