Mfg Part Number
3622001
IKA 3622001 RET Magnetic Hotplate Stirrer, 0 - 1700 RPM, Analog Control, 115V
Quick Overview
Max Temperature: 340 °C
Max Volume: 20 L
Overall Dimensions:300 x 105 x 415 mm
$1,503.61
Order will ship within 1-3 business days
This hotplate stirrer features a Stainless Steel plate and can stir volumes up to 20 L.
It has plate dimensions of 135 mm and speed range of 0 - 1700 RPM.
| Brand | IKA |
|---|---|
| UNSPSC | 41102423 |
| Type of Hotplate | Hotplate Stirrers |
| Plate Material | Stainless Steel |
| Certification | IP 42 |
| Plate Dimensions | 135 mm |
| Control Type | Analog |
| Stirrer Volume | 20 L |
| Power | 115V |
| Unit Dimensions | 160 x 95 x 270 mm |