Mfg Part Number
9550323
Julabo SW23 Shaking Water Bath, 9550323
Quick Overview
Chamber Dimensions: 19.7 x 11.8 x 7.1 "
Volume: 23 L
Overall Dimensions: 27.6 x 13.8 x 10.2
Temperature Range: 20 °C to +99.9 °C
$4,607.36
Order will ship within 1-3 business days
JULABO shaking water baths with seamless, splash-water protected keypad offer a high operating comfort.
The bright MULTI-DISPLAY (LED) indicating up to 6 temperature values is visible from across the lab.
Advanced MICROPROCESSOR technology with PID temperature control eliminates temperature overshoot and provides high temperature stability. The built-in timer simplifies time-dependent applications. The RS232 interface allows on-line communication with PC.
Sensitive samples in the bath are well protected: As soon as the high and low temperature limits are reached an interval tone sounds. If the liquid in the bath reaches a minimum, a complete shut-down is effected and a permanent signal tone sounds. Instruments are conceived for unsupervised continuous operation. Bath tanks and all parts in contact with the bath liquid are made of high-grade stainless steel.
| Brand | PURA |
|---|---|
| Ambient Temperature (ºC) | 5 - 40 °C |
| Bath Dimensions | 19.7 x 11.8 x 7.1 " |
| Dimensions | 27.6 x 13.8 x 10.2 |
| Display | LED |
| Filling Volume (L) | 23 L |
| Heating Capacity (kW) | 100 ºC |
| Temperature Stability (±ºC) | ±0.2 ºC |
| Working Temperature Range (ºC) | 20 °C to +99.9 °C |