Mfg Part Number
3PrimeG/05
Techne ³PrimeG Gradient Thermal Cycler, Block Fits 30 x 0.5 mL PCR Tubes
Quick Overview
Block Fits 30 x 0.5 mL PCR Tubes
Gradient Enabled
Heated Lid, Adjustable Pressure
3.0°C / Second Max Heating Rate
350 x 210 x 180 mm Exterior Dimensions
$5,042.15
Order will ship within 1-3 business days
The ³PrimeG is a small gradient thermal cycler that builds on all the features of the ³PrimeX instrument. Annealing temperatures can be optimised over 14°C between temperatures 30°C to 80°C. The gradient calculator function displays the temperature for each of the eight columns, ensuring easy replication of thermal conditions.
Additional Features
• Gradient can be applied across a temperature range of 30°C to 80°C
• Maximum Gradient 14°C
• Gradient calculator function
| Brand | Techne |
|---|---|
| UNSPSC | 41103037 |
| Block Fits | 0.5 mL PCR Tubes |
| Block Size | 30 |
| Block Temperature | 10°C to 100ºC (4°C Final Hold) |
| Dimensions | 350 x 210 x 180mm |
| Peltier Elements | 4 Peltier Elements Per Block |
| Gradient Cycling | Yes |
| Heat Lid | Adjustable |
| Lid Temperature | 35 °C to 100°C or Off |
| Restart on Power Failure | Auto |
| Power Requirement | 100-230V / 50-60Hz / 155W |
| Programs Stored | 1000 |
| Temperature Accuracy | ± 0.25 °C at 55 °C |
| Temperature Uniformity | ± 0.3 °C at 55 °C |
| Connectivity | USB |
| Fast Cycling | Yes |
| Heated Lid | Yes |
| Model | Techne ³PrimeG |