Mfg Part Number
3PrimeG/02
Techne ³PrimeG Gradient Thermal Cycler, Block Fits 48 x 0.2 mL PCR Tubes
Quick Overview
Block Fits 48 x 0.2 mL PCR Tubes
Gradient Enabled
Heated Lid, Adjustable Pressure
3.0°C / Second Max Heating Rate
350 x 210 x 180 mm Exterior Dimensions
$5,042.15
Order will ship within 1-3 business days
The ³PrimeG is a small gradient thermal cycler that builds on all the features of the ³PrimeX instrument. The 48 well block format offers eight columns for annealing temperature optimisation and six rows for optimising reagents such as MgCl2 and primer concentrations. Annealing temperatures can be optimised over 14°C between temperatures 30°C to 80°C. The gradient calculator function displays the temperature for each of the eight columns, ensuring easy replication of thermal conditions.
Additional Features
• Gradient can be applied across a temperature range of 30°C to 80°C
• Maximum Gradient 14°C
• Gradient calculator function
| Brand | Techne |
|---|---|
| UNSPSC | 41103037 |
| Block Fits | 0.2 mL PCR Tubes, 48-Well PCR Plate |
| Block Size | 48 |
| Block Temperature | 10°C to 100ºC (4°C Final Hold) |
| Dimensions | 350 x 210 x 180mm |
| Peltier Elements | 4 Peltier Elements Per Block |
| Gradient Cycling | Yes |
| Heat Lid | Adjustable |
| Lid Temperature | 35 °C to 100°C or Off |
| Restart on Power Failure | Auto |
| Power Requirement | 100-230V / 50-60Hz / 155W |
| Programs Stored | 1000 |
| Temperature Accuracy | ± 0.25 °C at 55 °C |
| Temperature Uniformity | ± 0.3 °C at 55 °C |
| Connectivity | USB |
| Fast Cycling | Yes |
| Heated Lid | Yes |
| Model | Techne ³PrimeG |