Mfg Part Number
5PRIMEG/384
Techne PrimeG Thermal Cycler, Block Fits 384-Well Plates
Quick Overview
Block Fits 384-Well Plates
Gradient Enabled
Heated Lid, Adjustable Pressure
3.4°C / Second Max Heating Rate
420 x 240 x 240 mm Exterior Dimensions
$6,275.26
Order will ship within 1-3 business days
The PrimeG is a gradient enabled thermal cycler with all the features of the Prime unit. The wide linear gradient with a range of 29°C allows annealing temperatures to be optimised in one experiment.
The gradient calculator function displays the temperature for each of the 12 columns, ensuring easy replication of thermal conditions.
Product Features:
• Gradient can be applied across a temperature range 30°C to 80°C
• Gradient calculator function
• Fast ramp rate up to 3.4°C/sec
• Data transfer via USB
• Colour touchscreen for fast program setup
• Techne 4 year warranty
| Brand | Techne |
|---|---|
| UNSPSC | 41102421 |
| Block Fits | 384-Well PCR Plate |
| Block Size | 384 |
| Block Temperature | 10°C to 100ºC (4°C Final Hold) |
| Dimensions | 420 x 240 x 240mm |
| Peltier Elements | 8 Peltier Elements Per Block |
| Gradient Cycling | Yes |
| Heat Lid | Adjustable |
| Lid Temperature | 35 °C to 115°C or Off |
| Restart on Power Failure | Auto |
| Power Requirement | 100-230V / 50-60Hz / 425W |
| Programs Stored | 1000 |
| Temperature Accuracy | ± 0.25 °C at 55 °C |
| Temperature Uniformity | ± 0.3 °C at 55 °C |
| Connectivity | USB |
| Fast Cycling | Yes |
| Heated Lid | Yes |
| Model | Techne PrimeG |